Sonne über Europa
„Sonne über Europa”
czyli kolejna edycja programu Erasmus Plus w Zespole Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie
W Zespole Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie realizowany był w okresie od 1 września 2017 roku do 31 grudnia 2020 roku kolejny międzynarodowy projekt w ramach programu Erasmus Plus i akcji Partnerstwa strategiczne na rzecz edukacji szkolnej. Partnerami Zespołu Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie były zaprzyjaźnione placówki edukacyjne z Niemiec, Belgii, Węgier, Turcji i Włoch, a głównym celem - zaprojektowanie i zbudowanie przez uczestników projektu łodzi napędzanej energią słoneczną.
Uczniowie mieli okazję poznać jak ważna jest nauka we wspólnym, międzynarodowym zespole, czym jest tolerancja, gotowość do rozwiązywania problemów, a także odpowiedzialność za skonstruowanie konkretnego, poprawnie funkcjonującego technicznego produktu. Uczestnicy projektu pracowali z programami: CAP, CAD, CAM z oprogramowaniem CNC, poszerzali wiedzę z fizyki, technologii, kształcenia praktycznego, rysunku technicznego, ekonomii logiki oraz doskonalili umiejętność posługiwania się językami obcymi.
Podczas spotkań uczniowie poznawali również historię, kulturę, gospodarkę oraz strukturę społeczną każdego kraju będącego uczestnikiem projektu. Brali udział w kursach językowych, zwiedzali ważne zabytki kultury, uczestniczyli w życiu szkół, poznali wielu nowych zagranicznych przyjaciół.
Zespół Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie był również gospodarzem jednego ze spotkań, w którym uczestniczyło ponad 30 uczestników projekt z Niemiec, Belgii Węgier, Turcji i Włoch. Podczas tygodniowego pobytu goście spotkali się ze Starostą Powiatu Toruńskiego, Dyrekcją Szkoły, gronem pedagogicznym i uczniami. Dowiedzieli się jak funkcjonuje system szkolnictwa w Polsce, zapoznali się z kierunkami kształcenia w Zespole Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie, zwiedzili budynek szkoły, warsztaty i internat.
Podczas zajęć warsztatowych zajmowali się strukturą łodzi, elementami wyposażania, nawigacją GPS i sterowaniem. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach teoretycznych i praktycznych związanych ze spawaniem aluminium i stali przeprowadzonych przez uczniów Zespołu Szkół, CKU w Gronowie. Dzięki wspaniale wyposażonej pracowni, wszyscy uczniowie mieli okazję zobaczyć i wypróbować spawanie metodą MIG – MAG , TIG i MMA.
Uczestnicy projektu zwiedzili także jedną z największych w Europie farm fotowoltaicznych znajdującej się w Czernikowie, by przyjrzeć się bliżej specyfice funkcjonowania paneli fotowoltaicznych.
Niestety z racji pandemii Covid 19 nie udało się przeprowadzić finałowego spotkania projektu w Belgii, ale na szczęście udało się skonstruować, zbudować i wypróbować łódź podczas ostatniego spotkania w Niemczech.
Kolejny międzynarodowy projekt realizowany w Zespole Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego zakończył się sukcesem (-: