• Uczniowie z ZS, CKU w Gronowie zdobywają doświadczenie zawodowe w niemieckich przedsiębiorstwach

Przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+

Nr projektu 2023-1-PL01-KA122-VET-000122835

Kwota dofinansowania: 510 172,89 PLN, która obejmuje dofinansowanie w proporcji 82,52% budżet środków europejskich i 17,48% środków budżetu krajowego.

30 uczniów Zespołu Szkół, CKU w Gronowie kształcących się w zawodach: technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik logistyk, technik pojazdów samochodowych, kucharz oraz mechanik pojazdów samochodowych weźmie udział w krótkoterminowej mobilności edukacyjnej osób uczących się w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego.

Uczniowie odbędą czterotygodniowe praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach niemieckich.

Cele projektu:

1. Internacjonalizacja pracy szkoły w programie Erasmus+ w sektorze kształcenie i szkolenia zawodowe.

2. Wzrost kompetencji zawodowych i językowych uczniów branży hotelarskiej i gastronomicznej.

3. Wzrost kompetencji zawodowych i językowych uczniów branży logistycznej i motoryzacyjnej.

4. Wsparcie uczniów zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz rozwój ich kompetencji kluczowych.

5. Wzrost konkurencyjności szkoły dzięki nowym możliwościom edukacyjnym za granicą oferowanym w ZS CKU w Gronowie.

Sposób uznania efektów uczenia się:

1. Certyfikaty w języku niemieckim, na którym znajdą się dwie oceny w formie cyfry (6-celująca, 5-bdb, 4-db itd.) wystawione na podstawie kart oceny ECVET (ocena mentorów):

- umiejętności praktyczne i nabyte kompetencje zawodowe,

- umiejętności językowe, komunikatywność, mimika, gestykulacja, postawa wobec gości/klientów, przełożonych, kolegów i koleżanek.

2. Europass-Mobilność: dokumenty dla każdego uczestnika w polskiej, angielskiej i niemieckiej wersji językowej.

3. Praktyka za granicą będzie uznana jako praktyka obowiązkowa w cyklu kształcenia. Ocena z certyfikatu za umiejętności praktyczne będzie równa ocenie za praktykę zawodową i wpisana do dziennika. Dokumentację projektu będą też stanowić dzienniczki praktyk wypełniane przez uczniów po polsku oraz karty czasu pracy po niemiecku.

4. Ocena z certyfikatu za umiejętności językowe będzie oceną cząstkową z przedmiotu "język obcy" i język obcy zawodowy".

Rezultaty do osiągnięcia:

Dzięki realizacji przedsięwzięcia nauczyciele szkoły zdobędą pierwsze doświadczenia w organizacji praktyk zawodowych dla uczniów w sektorze VET. Poznamy niemieckie przedsiębiorstwa branży hotelarsko-gastronomicznej, logistycznej i motoryzacyjnej. Podniesiemy jakość kształcenia zawodowego poprzez wdrożenie rezultatów do codziennej pracy. Zapewnimy młodzieży szkolenia za granicą, które uznamy jako praktyki obowiązkowe. Uczniowie otrzymają certyfikaty potwierdzające udział w mobilności i Europass-Mobilność, oceny z praktyk, języka obcego oraz zachowania, co przyczyni się do lepszych wyników w nauce, na egzaminach zawodowych i na maturze i zwiększy motywację uczniów do przystąpienia do egzaminu maturalnego. Działania szkoły w przedsięwzięciu przyczynią się do wsparcia osób ze zmniejszonymi szansami np. poprzez kieszonkowe. Uczniowie rozwiną się pod względem społecznym i osobistym, co wpłynie na lepszą postawę w szkole i internacie. Zwiększymy konkurencyjność i przez to też liczbę uczniów w klasach pierwszych.