• Spotkanie z doradcą z Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmży

• 28.04.2021 17:57
      • Absolwent na rynku pracy i jego finanse.

26 kwietnia 2021 odbyło się za pomocą platformy Teams spotkanie z doradcą z Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmży panią Dagmarą Przybytek-Stando. Webinar miał umożliwić wzmocnienie pozycji absolwenta wchodzącego na rynek pracy. Zależało nam na zaprezentowaniu szeregu możliwości.

Główny tematem były finanse absolwenta szkoły średnie wynikające z realizacji zadań PUP. Uczniowie dowiedzieli się o dotacjach na otwarcie swojej działalności gospodarczej, środki finansowe na początek w kwocie do 28 000 zł mogą ułatwić start małych firm. Było dużo pytań związanych z tym zagadnieniem, duże zainteresowanie wzbudził wymagane dokumenty do uzyskania wsparcia finansowego, konieczność posiadania konta bankowego. Ekspert omówił możliwości otrzymania wsparcia - bon na zasiedlenie oraz staże absolwenckie. Wyjaśnił, co oznacza status bezrobotnego oraz zaprezentował możliwości skorzystania ze staży absolwenckich finansowanych ze środków UP bądź środków UE. Na koniec zapoznał uczniów z licznymi ofertami pracy w różnych zawodach, proponowanymi warunkami zatrudnienia oraz warunkami finansowymi. Pani ekspert określiła zadania państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej oraz różnego rodzaju form wsparcia wśród których można wyróżnić np.: pośrednictwo pracy, pośrednictwo zawodowe, formy wsparcia podnoszące kwalifikacje, prace interwencyjne, roboty publiczne, prace społecznie użyteczne, zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania, refundacja kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7, bon zatrudnieniowy i inne.

Największe zainteresowanie wzbudziła możliwość dofinasowania podjęcia działalności gospodarczej. Ekspert wyjaśnił, iż dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej jest to forma wsparcia udzielana bezrobotnym, absolwentom CIS, absolwentom KIS lub niepozostającym w zatrudnieniu lub niewykonującym innej pracy zarobkowej opiekunom osoby niepełnosprawnej, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą. Dowiedzieliśmy się, że jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności, mogą być przyznane w wysokości nie większej niż szesciokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Pani ekspert poinformowała, iż wniosek o to dofinansowanie należy złożyć we właściwym powiatowym urzędzie pracy ze względu na miejsce zamieszkania, pobytu lub planowane miejsce prowadzenia działalności. Wniosek o dofinansowanie musi być kompletny i prawidłowo sporządzony. Taki wniosek o dofinansowanie musi zawierać kwotę wnioskowanych środków, rodzaj planowanej działalności gospodarczej, kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności, źródła ich finansowania, szczegółową specyfikację wydatków do poniesienia w ramach wnioskowanych środków, proponowaną formę zabezpieczenia zwrotu środków. Pani ekspert zaznaczyła, że każdy powiatowy urząd pracy może posiadać również swój wewnętrzny regulamin przyznawania jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej. Drugą bardzo ważną kwestią były staże. Ekspert podkreśliła, że staż to nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Tak więc korzystnie ze stażu pozwala zdobyć niezbędne doświadczenie zawodowe oraz zwiększyć szansę na zatrudnienie. Dowiedzieliśmy się, że staż może trwać do sześciu miesięcy, ale bezrobotny który nie skończył 30 lat może być skierowany na staż trwający do 12 miesięcy. Na pytanie kto może organizować staż, Pani ekspert odpowiedziała, że staże mogą być organizowane u pracodawców, jednoosobowych przedsiębiorców niezatrudniających pracowników oraz w organizacjach pozarządowych i innych określonych w ustawie. Uczestników spotkania nurtowały także uprawnienia stażysty. Pani ekspert wymieniła ich kilka. Po pierwsze w przypadku otrzymania skierowania na staż poza miejscem zamieszkania, można ubiegać się o zwrot kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca odbywania stażu lub zwrot kosztów zakwaterowania w miejscowości, w której odbywa się staż. Ponadto podczas stażu przysługuje stypendium w wysokości 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Uczestnik stażu otrzymuje zaświadczenie o odbyciu stażu. Ważną informacją było to, że udział w stażu nie powoduje utraty statusu bezrobotnego oraz prawo do dwóch dni wolnych za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu. Stażysta nie ma prawa do urlopu bezpłatnego i okolicznościowego. Spotkanie trwało 60 minut i odbyło się w ramach projektu Złote Szkoły.

Organizatorzy: Katarzyna Kołtun i Krystyna Piotrowska