• Nasza szkoła ponownie uczestniczy w programie międzynarodowym wspieranym ze środków Unii Europejskiej. Projekt „Jugend prägt Europa” powstał w ramach nowego programu Erasmus +  i realizowany jest w okresie od 1 września 2014 do 31 sierpnia 2016 roku we współpracy ze szkołami z Belgii (Eupen), Niemiec (Regensburg), Węgier (Dunaujvaros) i Turcji (Koaceli).

          Głównym celem projektu jest wykonanie przez uczniów ze wszystkich szkół prasy do wytłaczania „monet” z wizerunkiem europejskim. Uczniowie uczestniczący w projekcie poszerzą również swoją wiedzę z zakresu technologii mechanicznej, rysunku technicznego, zasad projektowanie, ekonomii, marketingu i języka niemieckiego, ponieważ w ramach realizacji projektu organizowane będą zajęcia dodatkowe między innymi  z oprogramowania CAD, języka niemieckiego i marketingu. Uczniowie będą uczestniczyli w wyjazdach zagranicznych do szkół partnerskich.

          W dniach 14-18 października odbyło się spotkanie koordynatorów w nowej szkole partnerskiej w Koaceli niedaleko Istambułu. Podczas spotkania został wypracowany i zaakceptowany harmonogram spotkań i podział obowiązków pomiędzy uczestników projektu.

          Kolejny wyjazd, tym razem uczniów i nauczycieli odbędzie się już w styczniu. Wyjeżdżamy na Węgry, do szkoły w Dunaujvaros. O każdym etapie projektu będziemy Was informować, a w zakładce Projekty, Erasmus + znajdziecie ciekawe informacje w języku polskim i niemieckim.

          Katarzyna Marska, Marek Janiszewski, Zbigniew Hopke

            

        • W sobotę 10 stycznia 2015 roku lecimy na Węgry!


        • W ramach realizacji programu Erasmus + i projektu „Jugend prägt Europa” 8 osobowa grupa uczniów z klasy ITr, ITp i IITr wraz z opiekunami: panią Katarzyną Marską, panem Markiem Janiszewskim i panem Zbigniewem Hopke, będzie pracowała nad projektem w węgierskiej miejscowości Dunaujvaros, w której mieści się zaprzyjaźniona szkoła Zespołu Szkół, CKU w Gronowie. Na miejscu spotkamy się z uczniami i nauczycielami z Niemiec, Belgii, Turcji oraz oczywiście z Węgier, a program pobytu jest bardzo napięty.

          Jury złożone z nauczycieli ze wszystkich krajów ogłosi wynik konkursu na najlepszy projekt monety z wizerunkiem europejskim. Będziemy również intensywnie pracowali w warsztatach szkolnych, m.in. z programem komputerowym CAD, poznamy system szkolnictwa węgierskiego, tajniki języka węgierskiego, zwiedzimy zakłady przemysłowe i stolicę Węgier – Budapeszt.

          Przede wszystkim spędzimy czas z naszymi nowymi kolegami, będziemy szlifowali język niemiecki, poznamy zasady współpracy w międzynarodowym zespole. Wszystko po to, by w końcowej fazie projektu udało nam się wspólnie zbudować prasę do monet z wizerunkiem europejskim.

          Wracamy wieczorem 17 stycznia. Na pewno zdamy Wam szczegółową relację z pobytu i pracy nad projektem, opublikujemy zdjęcia! Do zobaczenia (-:

          Katarzyna Marska z zespołem


          Oto relacja z wyjazdu jednego z uczestników projektu

          W podróż na Węgry wyruszyliśmy 10 stycznia 2015 roku o godz. 1:00, najpierw autobusem dotarliśmy do Warszawy, a potem samolotem dolecieliśmy do Budapesztu. Było to ciekawe doświadczenie, ponieważ dla większości z nas był to pierwszy lot w życiu. Na lotnisku w stolicy Węgier oczekiwaliśmy na kolegów z Turcji i Belgii. Wspólnie udaliśmy się na obiad, pełni sił poszliśmy zobaczyć  pomnik Józefa Bema, który jest jednym z polskich akcentów w stolicy Węgier. Wieczorem dotarliśmy autokarem do miasta Dunaujvaros (co po polsku oznacza dunajskie nowe miasto), które było docelowym miejscem spotkań i pracy nad projektem uczestników z Polski, Węgier, Belgii, Niemiec i Turcji. Na miejscu dołączyli do nas również uczestnicy projekty z Niemiec. Mieszkaliśmy wszyscy w hotelu Kerpely.

          Program pobytu był bardzo napięty. W niedzielę wyruszyliśmy z samego rana do Budapesztu, gdzie zwiedzaliśmy m.in. gmach Parlamentu Węgierskiego oraz Plac Bohaterów. Mogliśmy podziwiać panoramę stolicy z punktu widokowego. Poniedziałek był już dniem intensywnej pracy nad projektem. Warsztaty, które odbywały się w technikum w Dunaujvaros, rozpoczęły się zabawami integracyjnymi, które pozwoliły na bliższe poznanianie kolegów i koleżanek z Niemiec, Węgier, Belgii i Turcji.

          Koledzy z Niemiec  zaprezentowali stworzony przez nich prototyp prasy do monet. Mogliśmy zgłaszać swoje uwagi i spostrzeżenia związane z jego budową, dyskutowaliśmy w międzynarodowych zespołach, a następnie przedstawialiśmy nasze propozycje na forum.

          Podczas zajęć warsztatowych wybieraliśmy też najlepszy projekt na monetę z wizerunkiem europejskim, który to ma być wybijany w końcowej fazie projektu. W wyniku głosowania okazało się, że uczniom najbardziej spodobał się projekt z Polski i Niemiec. Po burzliwej dyskusji postanowiliśmy jednak, że na monecie umieszczone zostaną również propozycje kolegów z Belgii i Turcji. Tym samym nasza moneta będzie naszym wspólnym, międzynarodowym  dziełem (:   

          Kolejny dzień to odbyta wizyta w fabryce opon Hankook i fabryce papieru Hamburger w mieście Dunaujvaros oraz zwiedzanie okolicy. Wieczorem rozegraliśmy kilka meczy piki nożnej z kolegami z innych państw. Poszło nam nienajgorzej (-: .

          W kolejnych dniach pracowaliśmy w pracowniach komputerowych, wykorzystując programy CAD i Inwentor, projektowaliśmy elementy prasy do monet. Poznawaliśmy również tajniki języka węgierskiego i obejrzeliśmy przedstawienie teatralne przygotowane specjalnie dla nas przez uczniów węgierskich.

          W czwartek wraz z kolegami i opiekunami pojechaliśmy do miejscowości Tihany położonej nad brzegiem Balatonu, największego jeziora w Europie Środkowej. Zwiedzaliśmy tam również skansen i muzeum.

          W ostatni dzień pobytu dyskutowaliśmy ponownie na temat konstrukcji prasy, wypełnialiśmy ankiety dotyczące naszego pobytu na Węgrzech oraz spędzaliśmy wolny czas w towarzystwie kolegów i koleżanek z projektu.  W sobotę o godz. 11 wszyscy opuściliśmy hotel i udaliśmy się autokarem na lotnisko. Wylądowaliśmy szczęśliwie na Okęciu, a z Warszawy do Torunia wróciliśmy pociągiem.

          Ten wyjazd był dla nas ciekawym doświadczeniem, poznaliśmy nowych kolegów i koleżanki oraz obyczaje i kulturę Węgier. Wiemy już jak owocna i ciekawa może praca w międzynarodowym zespole. Wróciliśmy bardzo zadowoleni, chętni do dalszej pracy nad projektem i z nadzieją na uczestnictwo w kolejnych jego etapach.

          Marcin Romanowski, uczeń klasy 2tr


        • W piątek, 10 kwietnia jedziemy do Niemiec!

        • W ramach realizacji programu Erasmus + i projektu „Jugend prägt Europa”8-osobowa grupa uczniów z klas  I Tp i II Tr wraz z opiekunami p. Katarzyną Marską, p. Markiem Janiszewskim i p. Zbigniewem Hopke ponownie wyjeżdża za granicę. Tym razem będziemy pracowali nad naszym projektem w niemieckiej miejscowości Regensburg, w której mieści się zaprzyjaźniona szkoła Zespołu Szkół, CKU w Gronowie. Na miejscu spotkamy się z uczniami i nauczycielami z Niemiec, Belgii, Turcji i Węgier, a program pobytu, jak zawsze, jest bardzo napięty.

          Będziemy intensywnie pracowali w warsztatach szkolnych, m.in. z programem komputerowym CAD, omówimy konstrukcję prasy do monet, poznamy system szkolnictwa niemieckiego, zwiedzimy fabrykę BMW, spotkamy się z burmistrzem Regensburga. Pojedziemy również do Monachium, gdzie nie tylko zobaczymy miasto, ale również Allianz Arenę, czyli stadion sławetnego Bayern-München.

          Spędzimy jak zawsze fantastycznie czas z naszymi zagranicznymi kolegami, będziemy szlifowali język niemiecki, poznamy zasady współpracy w międzynarodowym zespole.

          Wracamy wieczorem 18 kwietnia. Na pewno zdamy Wam szczegółową relację z pobytu i pracy nad projektem, opublikujemy zdjęcia! Do zobaczenia (-:

          Katarzyna Marska z zespołem


          Relacja Jędrzeja Jabłońskiego z klasy 1tp z wyjazdu do Niemiec w ramach realizacji programu Erasmus +

          Na miejsce dotarliśmy ok 06:30 w sobotę i zostaliśmy serdecznie powitani przez naszych niemieckich partnerów.  Po południu spotkaliśmy się już ze wszystkimi naszymi kolegami, ponieważ dojechały grupy z Węgier, Turcji i Belgii.

          W niedzielę z samego rana  pojechaliśmy zwiedzać rejon Regensburga. Byliśmy m.in. w Walhalli –  budynku pochodzącego z czasów Imperium Rzymskiego, w którym umieszczone są popiersia znanych osób z Środkowej i Zachodniej Europy. Widzieliśmy m.in. popiersia Erasmusa z Rotterdamu (od imienia którego pochodzi nazwa naszego projektu), Goethego czy Mozarta. Nie zabrakło i polskiego akcentu – popiersia Mikołaja Kopernika. Tego dnia mieliśmy okazję popływać statkiem po Dunaju i zwiedzić malowniczo położony klasztor.

          W poniedziałek o godzinie 9.50 wyjechaliśmy autobusem do stolicy Bawarii. Zwiedziliśmy całą monachijską starówką z licznymi zabytkami (m.in. Katedrę, Parlament Bawarii, Teatr), po czym zjedliśmy typowo bawarski obiad w typowo bawarskiej restauracji. Wyjeżdżając z miasta, zwiedziliśmy Allianz Arenę – stadion drużyny Bayernu Monachium, która na wszystkich zrobiła olbrzymie wrażenie, gdyż byliśmy na ogromnych trybunach, które mogą pomieścić nawet 75 tys. osób, jak również w szatni zawodników klubu i sali konferencyjnej. Przy dźwiękach hymnu UEFA Champions Leauge weszliśmy na boisko i przez chwilę poczuliśmy wyjątkową więź z Robertem Lewandowskim (-:

          Wtorkowe przedpołudnie minęło nam bardzo pracowicie. Ten dzień rozpoczęliśmy grami integracyjnymi, podczas których poznaliśmy lepiej naszych kolegów,  następnie ćwiczyliśmy swoje umiejętności tworzenia rysunków technicznych w programie CAD, a także projektowania w nowym programie Solidegde V20. Dyskutowaliśmy o prototypie prasy do monet przygotowanej przez grupę z Belgii. Tego dnia zapoznaliśmy się również z systemem szkolnictwa zawodowego w Niemczech. Po południu spotkaliśmy się z Burmistrzem Regensburga, który serdecznie nas przywitał i zaprosił do zwiedzania oryginalnego, zabytkowego Starego Ratusza.

          Środę zaczęliśmy lekcją  j. niemieckiego, po czym pojechaliśmy do firmy ''Krones'', w której nasi niemieccy koledzy odbywają praktyki zawodowe. Przewodnik oprowadził nas po firmie i opowiedział ciekawą historię zakładu, który od 1951r. produkuje, etykietuje i napełnia butelki. Po obiedzie wzięliśmy udział w lekcjach, które były prowadzone przez niemieckich i belgijskich kolegów z zakresu: ekonomii, obliczeń dot. frezowania, technologii w konstruowaniu, a także tłumaczyliśmy na j. polski fachowe słówka związane z naszą prasą.

          W czwartek, zaraz po śniadaniu, wyruszyliśmy zwiedzać Regensburg, a naszym przewodnikiem był nauczyciel historii, dzięki któremu dowiedzieliśmy się sporo o historii Regensburga począwszy od czasów Imperium Rzymskiego, jego zabytkach i ciekawostkach, o których nie każdy wie. Po obiedzie pojechaliśmy obejrzeć fabrykę BMW znajdującą się nieopodal Regensburga. Mieliśmy przyjemność zobaczyć produkcję karoserii, lakiernię i część taśmy montażowej. Niestety, nie widzieliśmy wszystkiego w związku z tajemnicą handlową i tym, że niektóre części są produkowane w Monachium.  Mimo to fabryka, a także zaparkowane przed nią pojazdy, zrobiły na nas ogromne wrażenie.

          Ostatniego dnia pobytu wypełniliśmy ankiety ewaluacyjne dotyczące projektu i mieliśmy też troszkę czasu wolnego, który przeznaczyliśmy na rozegranie meczy w piłkę nożną z naszymi kolegami. Wieczorem poszliśmy na pożegnalną kolację, na której spędziliśmy w towarzystwie bawarskiego zespołu, który umilał nam czas.

          W podróż powrotną wyruszyliśmy w sobotni poranek przed godz. 5:00 …

          Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Pobyt w Regensburgu, szlifowanie naszych umiejętności językowych, praca nad projektem i wspólny czas spędzony z naszymi kolegami z Niemiec, Węgier, Belgii i Turcji na długo zostaną w naszej pamięci. Nie możemy już doczekać się kolejnego spotkania…

          Na szczęście nastąpi ono już we wrześniu u naszych belgijskich przyjaciół (-:

    • Kontakt

      • Zespół Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie
      • Sekretariat dyrektora (tel./fax): 56 678-41-18 56 678-41-25 56 678-41-66 +48 600727156 Sekretariat uczniowski: 56 678-40-82 56 678-40-83 +48 883349205
      • Zespół Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie Gronowo 128 87-162 Lubicz Poland
      • Nabywca: Powiat Toruński ul. Towarowa 4-6 87-100 Toruń NIP 956-20-86-885
      • Odbiorca: Zespół Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie Gronowo 128 87-162 Lubicz
      • Platforma Usług Administracji Publicznej: adres skrytki podawczej: /ZSCKUWGRONOWIE/SkrytkaESP
      • AE:PL-42165-32073-GRHVS-26
  • Galeria zdjęć

      brak danych